27x^6-a^3z^3 = p^3+g^3 = 8-a^3 = c^3+8x^3=

+2
Ответы (1)
  1. 10 сентября, 05:01
    0
    27x^6-a^3z^3 = (3x^2) ^3 - (az) ^3 = (3x^2 - az) (9x^4 + 3x^2az + a^2z^2) ; p^3+g^3 = (p + g) (p^2 - pg + g^2) ; 8-a^3 = 2^3 - x^3 = (2 - x) (4 + 2x + x^2) ; c^3+8x^3 = (c + 2x) (c^2 - 2cx + 4x^2) ;