a) 9a = ... = 12a

b) ... - 5m = - 2m

c) ... - 3b = 0

N2.

2x - x + 4x - 3x

N3

a) - (x - 5y)

b) x + (2y - 7) - z

N4

c) 4a ・ 16

d) 20c : 5

N5

a) 3 (4k - 5)

b) (b - 3) (-2)

c) 2 (4a + 5) - 4a

N6

(a + b) - (a - b) = (c + b) - (c - b)

N7

4a 3 2a = 6a + 3

4a 3 2a = 2a + 3

4a 3 2a = 24a

4a 3 2a = - 2a

+5
Ответы (1)
  1. 7 июня, 05:31
    0
    a) 9a + 3a = 12a

    b) 3m - 5m = - 2m

    c) 3b - 3b = 0

    N2.

    2x - x + 4x - 3x = 1x + 1x = 2x

    N3

    a) - (x - 5y) = - x + 5y

    b) x + (2y - 7) - z = x + 2y - 7 - z

    N4

    c) 4a ・ 16 = 64a

    d) 20c : 5 = 4c

    N5

    a) 3 (4k - 5) = 12k - 15

    b) (b - 3) (-2) = - 2b + 6

    c) 2 (4a + 5) - 4a = 8a + 10 - 4a = 4a + 10

    N6

    (a + b) - (a - b) = (c + b) - (c - b)

    a + b - a + b = c + b - c + b

    2b = 2b

    N7

    4a + 3 + 2a = 6a + 3

    4a + 3 - 2a = 2a + 3

    4a ・ 3 ・2a = 24a

    4a - (3 ・ 2a) = - 2a