1) 3x^2-12=0

2) 2x^2+6x=0

3) 1,8x^2=0

4) x^2+9=0

5) 7x^2-14=0

6) x^2-3x=0

7) (x-2) ^2=3x-8

8 (x-1) ^2=29-5x

9) (x+3) ^2 = - (x-1) ^2

10) 5 (x=2) ^2=-6x-44

11) (-x-1) (x-4) = x (4x-11)

12) 5 (x-2) = (3x+2) (x-2)

+1
Ответы (1)
  1. 21 марта, 15:10
    0
    1) 3x^2-12=0

    3x^2=12

    x^2=4

    x=+-2

    2) 2x^2+6x=0

    2x (x+3) = 0

    x=0 x=-3

    3) 1,8x^2=0

    x=0

    4) x^2+9=0

    x^2=-9

    net resheniy

    5) 7x^2-14=0

    x^2-2=0

    x^2=2

    x = + - √2

    6) x^2-3x=0

    x (x-3) = 0

    x=0 x=3

    7) (x-2) ^2=3x-8

    x^2-4x+4-3x+8=0

    x^2-7x+12=0

    (x-4) (x-3) = 0

    x=4 x=3

    8) (x-1) ^2=29-5x

    x^2-2x+1-29+5x=0

    x^2+3x-28=0

    (x+7) (x-4) = 0

    x=-7 x=4

    9) (x+3) ^2 = - (x-1) ^2

    x^2+6x+9=x^2-2x+1

    8x=-8

    x=-1

    10) 5 (x-2) ^2=-6x-44

    5 (x^2-4x+4) + 6x+44=0

    5x^2-14x+64=0

    D=14^2-64*4*5<0

    net resheniy

    11) (-x-1) (x-4) = x (4x-11)

    -x^2+4x-x+4=4x^2-11x

    5x^2-14x-4=0

    D=14^2+4*5*4=276

    √D=√276

    x1 = (14-√276) / 10

    x2 = (14+√276) / 10

    12) 5 (x-2) = (3x+2) (x-2)

    5=3x+2

    3x=3

    x=1