arccos1/7+arccos (-1/7)

+3
Ответы (1)
  1. 19 ноября, 05:14
    0
    arccos (-1/7) = pi - arccos (1/7) = >

    arccos1/7 - arccos (-1/7) = arccos (1/7) + pi - arccos (1/7) = pi

    pi - это / pi [/tex]