Решить уравнения

1) 6 (2x+0,5) = 8 х - (3 х+4)

2) (x-4) во второй степени=х (х+2)

+2
Ответы (1)
  1. 26 ноября, 01:58
    0
    1) 12x + 3 = 8x - 3x - 4

    12x + 3 = 5x - 4

    12x - 5x = - 7

    7x = - 7

    x = - 1

    2) (x - 4) ² = x (x + 2)

    x² - 8x + 16 = x² + 2x

    x² - 8x + 16 - x² - 2x = 0

    -10x = - 16

    x = 1.6