Х^3-х^2-16 х+16

64b^2 - (8-b) ^2

+3
Ответы (1)
  1. 10 июля, 06:24
    0
    1) x^3 - x² - 16 (x - 1) = x² (x - 1) - 16 (x - 1) = (x - 1) (x² - 16) = (x - 1) (x - 4) (x + 4)

    2) a² - b² = (a - b) (a + b)

    64b² - (8 - b) ² = (8b - (8 - b)) * (8b + (8 - b)) = (8b - 8 + b) * (8b + 8 - b) = (9b - 8) (7b + 8)