K^2+2kn+n^2=? 16k^2+40kn+25n^2=?

+1
Ответы (1)
  1. 28 мая, 09:11
    0
    K²+2kn+n² = (k+n) (k+n) = (k+n) ²

    16k²+40kn+25n² = (4k) ²+2.4k. 5n + (5n) ² = (4k+5n) (4k+5n) = (4k+5n) ²