5x + (6y-7x). 2x - (15-9x). 2a-3 (6a-1) памогите

+4
Ответы (1)
  1. 26 марта, 04:32
    0
    5x + (6y-7x) = 5x+6y-7x = - 2x+6y;

    2x - (15-9x) = 2x-15+9x = 11x-15;

    2a-3 (6a-1) = 2a-3*6a-1 = 12a+3.

    Удачи!)