Log (4) 1250 если log2 5=a

+2
Ответы (1)
  1. 30 января, 17:36
    0
    Log (2^2) 625*2 = 1/2 (log (2) 625 + log (2) 2) = 1/2 (3 log (2) 5 + 1) = 1/2 (3a + 1)