3a + 5b-4a-2b при a=5.3 b=1/3

+3
Ответы (1)
  1. 13 июля, 07:46
    0
    = (3a - 4a) + (5b - 2b) = - a + 3b = - 5,3 + 3 * 1/3 = - 5,3 + 1 = - 4,3

    Ответ: - 4,3.