Arcsin (-1/2) + arccos корень (-3/2)

+1
Ответы (1)
  1. 4 октября, 19:06
    0
    Arcsin (-1/2) + arccos (-√ (3) / 2) = - π/6 + (π-π/6) = 5π/6-π/6=4π/6=2π/3