Решить уравнение

(x - 4) (x + 4) - 6 x = (x - 2) во 2-ой степени.

+4
Ответы (1)
  1. 27 января, 02:33
    0
    (x - 4) (x + 4) - 6x = (x - 2) ²

    x² - 16 - 6x = x² - 4x + 4

    x² - x² - 6x + 4x = 4 + 16

    - 2x = 20

    2x = - 20

    x = - 10