3*9^х-5*6^х+2*4^х=0 показательное

+5
Ответы (1)
  1. 18 марта, 11:54
    0
    3·3^2x - 5· 2^x·3^x + 2·2^2x = 0 | : 2^2x

    3· (3/2) 2x - 5· (3/2) ^x + 2 = 0

    (3/2) ^x = t

    3t² - 5t + 2 = 0

    D = 1

    t = 1 и t = 4/6=2/3

    а) t = 1

    (3/2) ^x = 1

    x = 0

    б) (3/2) ^x = 2/3

    x = - 1