1) arcsin (cos 22 п/5)

2) sin (arccos (-2/5))

+1
Ответы (1)
  1. 12 сентября, 15:59
    0
    1) Cos 22π/5 = Сos (4π + 2π/5) = Cos2π/5

    Sin (arcCos2π/5) = √ (1-4π²/25) = √ (25 - 4π²) / 5

    2) Sin (arcCos (-2/5)) = √ (1 + 2/25) = √27/5