36 - (y+1) во 2 степени

+5
Ответы (1)
  1. 17 апреля, 16:50
    0
    36 - (y+1) ^2

    y^2-2y-35=0

    D=4-4 * (-35) = 4+140=144

    d=12

    y1 = (2+12) / 2=7

    y2 = (2-12) / 2=-5

    при y1:

    36 - (7+1) ^2=36-64=-28

    при y2:

    36 - (-5+1) ^2=36 - (-16) = 52