Упростите выражение

(а-2) (а-1) - а (а+1) =

(б-5) (б+10) + (б+6) (б-8) =

(2 с+3) (3 с+2) - (2 с+7) (2 с-7) =

(3 д+5) (5 д-1) - (6 д-3) (2-8 д) =

+3
Ответы (1)
  1. 24 сентября, 13:28
    0
    (а-2) (а-1) - а (а+1) = а^ 2 - 3 a + 2 - a ^ 2 - a = - 4 a + 2

    (б-5) (б+10) + (б+6) (б-8) = b ^2+5b-50 + b^2 - 2b - 48 = 2b^2 + 3b - 98

    (2 с+3) (3 с+2) - (2 с+7) (2 с-7) = 6 c^2 + 4 c + 9 c + 6 - 4 c ^2 + 49 = 2 c^2 + 13 c + 55

    (3 д+5) (5 д-1) - (6 д-3) (2-8 д) =

    15d^2 - 3d + 25 d - 5 - (6 d - 48d - 6 + 24 d) = 15d^2 - 3d + 25 d - 5 -

    - 6 d + 48d + 6 - 24d = 15d^2 + 40 d + 1