1) (х-5) 2 (квадрат) - 9 2) х2+2 ху+у2-4, будь ласка

+4
Ответы (1)
  1. 6 мая, 07:00
    0
    1) (х-5) ^2-9 = (x-5-3) (x-5+3) = (x-8) (x-2)

    2) x^2+2xy+y^2-4 = (x+y) ^2-4 = (x+y-2) (x+y+2)