Разложите на множетели: 1) a^4-b^4=? 2) a^6-b^6=? 3) a^8-b^8=? 4) a^4+a^3+a+1=? 5) (a+b) ^3 - (a-b) ^3=? 6) (a+b) ^4 - (a-b) ^4

+4
Ответы (1)
  1. 14 июня, 01:04
    0
    1) a^4-b^4 = (a^2-b^2) (a^2+b^2)

    2) a^6-b^6 = (a^3-b^3) (a^3+b^3)

    3) a^8-b^8 = (a^4-b^4) (a^4+b^4)