Свойства степени

1) (5^2) ^3 : 25^2 =

2) 25^4 : (-5) ^4 =

+2
Ответы (1)
  1. 27 июня, 22:52
    0
    1) 25^3 : 25^2 = 25

    2) 25^4 : 25^2 = 25^2 = 625

    Let's write some formulas for this:

    1) a^m*a^n = a^ (m+n)

    2) a^m:a^n=a^ (m-n)

    3) (a^m) ^n=a^ (m*n)

    4) (-a) ^n=a^n (If n is odd)

    (-a) ^n=-a^n (If n is even)