Cos (pi/3 - a), если cos a = 3/4, ae (0; pi/2)

+5
Ответы (1)
  1. 29 марта, 11:11
    0
    (Sin²α = 1 - Cos²α = 1 - 9/16 = 7/16, ⇒Sinα = √7/4)

    Cos (π/3 - α) = Сosπ/3Cosα + Sin π/3 Sinα =

    =1/2·Cosα + √3/2·Sinα=1/2·3/4 + √3/2·√7/4 = 3/8 + √21/8