Log2 (x-2) + log2 (x-4) = 3

+3
Ответы (1)
  1. 12 февраля, 23:58
    0
    Log2 (x-2) + log2 (x-4) = 3

    log2 (x^2-2x-4x-8) = 3

    log2 (x^2-6x-8) = log2 2^3

    x^2-6x-8=8

    x^2-6x-16=0

    x1=8

    x2=-2

    ОДЗ:x-2>0 x-4>0

    x>2 x>4

    Ответ: х=8