Докажите тождество

(x-2) (x-3) (x^2-5x+6) = (x-2) ^2 (x-3) ^2

+3
Ответы (1)
  1. 25 октября, 14:08
    0
    (x-2) (x-3) (x^2-5x+6) = (x-2) ^2 (x-3) ^2

    х^2-5x+6 = ...

    D=25-4*6=1

    x1,2 = (5+-1) / 2 ⇒x1=2, x2=3

    (x-2) (x-3) (x-2) (x-3) = (x-2) ^2 (x-3) ^2

    (x-2) ^2 (x-3) ^2 = (x-2) ^2 (x-3) ^2