Решите систему

(x-y) * 5=x+y

-=180

+1
Ответы (1)
  1. 27 октября, 10:52
    0
    X² - y² = 180

    (x-y) (x+y) = 180

    Пусть x-y=a

    x+y=b

    {5a=b

    {ab=180

    a*5a=180

    5a²=180

    a²=36

    a₁=6 b₁=5*6=30

    a₂ = - 6 b₂=5 * (-6) = - 30

    При a=6 и b=30

    {x-y=6

    {x+y=30

    Складываем уравнения:

    2x=36

    x=18

    18+y=30

    y=12

    При a = - 6 и b = - 30

    {x-y = - 6

    {x+y = - 30

    2x = - 36

    x = - 18

    -18+y = - 30

    y = - 12

    Ответ: (18; 12)

    (-18; - 12)