cos2a, если cosA=0.8

+4
Ответы (1)
  1. 27 января, 03:52
    0
    Cos2a = cos^2a - sin^2a = cos^2a - (1 - cos^2a) = 2cos^2a - 1 = 2 * (0,8) ^2 - 1 =

    2 * 0.64 - 1 = 1.28 - 1 = 0.28