А) 8c - 2d - 11c + 7d; б) 12b + (7b - 3) - (8b + 6) ; в) 3 - 4 (5a - 6).

+4
Ответы (2)
  1. 8 апреля, 15:39
    0
    A) = - 3c+5d

    б) = 12b+7b-3=19b-3

    в) = 3-20a+24
  2. 8 апреля, 16:14
    0
    А) = - 3c + 5d

    b) 12b + 7b - 3 - 8b - 6 = 11b - 9

    в) 3 - 20 а + 24 = 27 - 20 а