Решите уравнение:

а) 5 х+31-14 х=3 х-42-7 х+34;

б) 12+8 х=2 х-10-7 х+48;

в) 5 (х+1) + 6 (х+2) = 9 (х+3) ;

г) 4 (5 у+2) - 7 (1-2 у) + 5 (8-у) = 128;

д) 3 (2z+1) - 5 (12z-7) + 7 (6z-1) = 23;

е) 0,36 х-3,4=0,3 (0,4 х-1,2).

+3
Ответы (1)
  1. 6 апреля, 07:34
    0
    А) 5 х+31-14 х=3 х-42-7 х+34

    5 х-14 х-3 х+7 х=-42+34-31

    -5 х=45

    х=9

    б) 12+8 х=2 х-10-7 х+48

    8 х-2 х+7 х=-10+48-12

    13 х=26

    х=2

    в) 5 (х+1) + 6 (х+2) = 9 (х+3)

    5 х+5+6 х+12=9 х+27

    5 х+6 х-9 х=27-5-12

    20 х=10

    х=0,5

    г) 4 (5 у+2) - 7 (1-2 у) + 5 (8-у) = 128

    20 у+8-7+14 у+40-5 у=128

    20 у+14 у-5 у=128-8+7-40

    29 у=87

    у=3

    д) 3 (2z+1) - 5 (12z-7) + 7 (6z-1) = 23

    6z+3-60z+35+42z-7=23

    6z-60z+42z=23-3-35+7

    -12z=-8

    z=0,6

    е) 0,36 х-3,4=0,3 (0,4 х-1,2)

    0,36 х-3,4 = 1,2 х-3,6

    0,36 х-1,2 х=-3,6+3,4

    -0,84 х=-0,2

    х=0,2