Упростите выражение:

(a+3) (a-3) - (4-a) (a+4)

+1
Ответы (1)
  1. 28 августа, 00:59
    0
    (а+3) (а-3) - (4-а) (а+4) = а²-9 - (16-а²) = а²-9-16+а²=2 а²-25