3^ (x) + 3^ (x+1) + 3^ (x+2) = 117

+2
Ответы (1)
  1. 3 октября, 12:49
    0
    3^x + 3^x*3 + 3^x*9 = 117

    3^x (1 + 3 + 9) = 117

    3^x * 13 = 117

    3^x = 117/13

    3^x = 9

    3^x = 3^2

    x = 2