Arcsin (sin10 П/3) помогмте

+5
Ответы (1)
  1. 11 июня, 12:19
    0
    Решение

    вычислить: arcsin (sin10π / 3) = arcsin (sin (3π + π/3)) = arcsin (- sinπ/3) =

    = arcsin (- √3/2) = - π/3