Решите уравнения: 1) (4x-3) (4x 3) - (4x-1) ^2=3x 2) 3 (x-1) ^2-3x (x-5) = 21 3) 10 (x-2) ^2-5x (2x-1) = - 4 4) (5x 6) ^2 - (5x-6) ^2=12 5) (3-2x) ^2 - (2x-2) ^2=4 6) (5-3x) ^2-17x=3x (3x-2) 12

+5
Ответы (1)
  1. 11 декабря, 02:05
    0
    1) 16x^2+12x-12x - (16x^2 - 8x - 1) = 3x 16x^2+12x-12x-16x^2 + 8x + 1-3x=0 5x+1=0 5x=-1 x=-1 : 5 x=-0,2