Помогите!

5 х-7/х-3=4 х-3/х

+1
Ответы (1)
  1. 2 августа, 21:06
    0
    X (5x-7) = (4x-3) (x-3)

    5x² - 7x = 4x² - 15x+9

    5x² - 4x² - 7x + 15x - 9 = 0

    x² + 8x - 9 = 0

    D=64 + 36 = 100=10²

    x1 = (-8 - 10) / 2 = - 9

    x2 = (-8 + 10) / 2 = 1