Докажите тождество:

1) a (a+b) - b (a-b) = a во 2 степени+b во 2 степени

2) b (a-b) + b (b+c) = b (a+b) - b (b-c)

+2
Ответы (1)
  1. 4 апреля, 19:30
    0
    1) раскрываем скобки

    А^2+аb-ab+b^2=a^2+b^2 верно

    2) ab-b^2+b^2+bc=ab+b^2-b^2+bc

    Ab+bc=ab+bc. Верно