Решите уравнения

(x+3) во 2 степени + (x-7) во 2 ст = 2 во 2 ст

+2
Ответы (2)
  1. 16 февраля, 11:57
    0
    Пусть у=х+2

    (у-5) ^2 + (y+5) ^2=4

    y^2+25=2

    y^2=-23

    Решений нет.
  2. 16 февраля, 12:44
    0
    X²+6x+9+x²-14x+49-4=0

    2x²-8x+53=0

    D=64-424=-360<0

    нет решения