2/4a 2-10ab-5a/4a 2-25b 2. приa=5, b=√3

+4
Ответы (1)
  1. 5 марта, 22:47
    0
    2/2a (2a-5b) - 5a / (2a-5b) (2a+5b) = 1/a (2a-5b) - 5a / (2a-5b) (2a+5b) =

    = (2a+5b-5a²) / a (4a²-25b²) = (10+5√3-125) / 5 (100-75) = (5√3-115) / 25 = (√3-23) / 5