Вычислить tg (arcsin (-3/5) + arccos (-1/корень2))

+3
Ответы (2)
  1. 29 ноября, 06:31
    0
    Вычислить tg (arcsin (-3/5) + arccos (-1/корень2)) обозначим

    α = arcsin (-3/5) ⇒α = arctq (-4/3) ;

    β = arccos (-1/√2) ⇒ β = arctq (-1) = - 1 [ β = π - π/4 = 3π/4 ]; получается

    tq (arcsin (-3/5) + arccos (-1/√2)) = tq (α+β) =

    tq (arctq (-4/3) + 3π/4) = (tq (arctq (-4/3) + tq (arctq (-1) / (1-tq (arctq (-3/4)) * arctq (-1)) =

    = (-3/4 - 1) / (1 - (-3/4) * (-1)) = - 7.
  2. 29 ноября, 06:50
    0
    7) упр sin п/8+sin3 п/8 cos 7 п/8