2-5m-2n+5mn/10m^2-9m+2 Сократите дробь

+5
Ответы (1)
  1. 18 апреля, 04:47
    0
    [2 (1-n) - 5m (1-n) ]/5m-2) (2m-1) = (1-n) (2-5m) / (2m-2) (5m-1) = (n-1) / (2m-1)

    10m²-9m+2=10 (m-2/5) (m-1/2) = (5m-2) (2m-1)

    D=81-80=1

    m1 = (9-1) / 20=2/5

    m2 = (9+1) / 20=1/2