Y = корень (1-sinx/cosx), x0=/4

+1
Ответы (1)
  1. 6 июля, 01:06
    0
    Y (x) = √ (1-sinx/cosx), xo = π/4.

    y (xo) = y (π/4) = √ (1-sin (π/4) / cos (π/4)) = √ (1 - (1/√2) / (1/√2)) = √ (1 - 1) = 0.