А во 2 степени - b во второй степени - а + b

разложите на множители

+2
Ответы (1)
  1. 28 апреля, 00:52
    0
    a^2 - b^2 - a + b = (a - b) (a + b) - (a - b) = (a - b) (a + b - 1)