Как решать?

(а-1) (а-2) - (а-5) (а+3) при а=-8

+1
Ответы (2)
  1. 14 ноября, 19:18
    0
    А²-2 а-а+2-а²-3 а+5 а+15=-а+17

    а=-8, 8+17=25
  2. 14 ноября, 21:11
    0
    (-8-1) (-8-2) - (-8-5) (-8+3) = (-9) (-10) - (-13) (-5) = 90-65=25