Log 11 (2x^2-9x+5) - log 11 x=log 11 (x-3)

+2
Ответы (1)
  1. 27 сентября, 11:03
    0
    Log [11] (2x^2-9x+5) - log [11] x=log [11] (x-3)

    OДЗ>3

    OДЗ>3.86

    (2x^2-9x+5) / x = (x-3)

    2x^2-9x+5=x^2-3x

    x^2-6x+5=0

    x1=1--->отбрасываем

    x2=5

    х=5