Log2 (2-x) = log2 (2-3x) + 1

+4
Ответы (1)
  1. 28 декабря, 06:38
    0
    2-x>0⇒x<2

    2-3x>0⇒x<2/3

    x∈ (-∞; 2/3)

    log (2) (2-x) = log (2) 2 (2-3x)

    2-x=4-6x

    -x+6x=4-2

    5x=2

    x=0,4