а) (2 а-1) во 2 степини

+1
Ответы (2)
  1. 20 сентября, 21:58
    0
    (a-b) ²=a²-2ab+b²

    (2a-1) ²=4a²-4a+1
  2. 20 сентября, 22:34
    0
    Квадрат суммы

    (2a-1) ^2 = 4a^2 - 4a + 1