1,7 tg 45'-sin 180'-tg o'-3/7 ctg П/4

+2
Ответы (1)
  1. 9 октября, 09:00
    0
    1,7tg45'-sin180'-tg0'-3/7ctg (π/4) = 1.7*1-0-0-3/7*1=1.7-3/7=17/10-3/7 = (17*7-3*10) / 70 = (119-30) / 70=89/70