4log3 (x+4) - log3 (x-1) ⁴=4

+5
Ответы (1)
  1. 11 февраля, 02:21
    0
    4*log3 (x+4) - log3 (x-1) ^4 = 4*log3 (x+4) - 4*log3 (x-1) = 4*log3 ((x+4) / (x-1)) = 4

    log3 ((x+4) / (x-1)) = 1 = log3 (3)

    (x+4) / (x-1) = 3

    x + 4 = 3 (x - 1)

    x + 4 = 3x - 3

    2x = 7

    x = 3,5