Решите уравнение

a) (3x+5) + (8x+1) = 17

б) (3 - 5,8x) - (2,2x+3) = 16

+3
Ответы (2)
  1. 29 июля, 08:13
    0
    A) (3x+5) + (8x+1) = 17

    3x+5+8x+1=17

    3x+8x=17-5-1

    11x=11

    x=1

    б) (3 - 5,8x) - (2,2x+3) = 16

    3-5,8x-2,2x-3=16

    -8x=16

    x=-2
  2. 29 июля, 10:01
    0
    2 2

    а) 3 х*8 х+3 х*1+5*8 х+5*1=24 х (тут х квадрат) + 3 х+40 х+5=24 х + 43 х+5