Sin (30°+x) cosx-cos (30°+x) sinx=0,5

+2
Ответы (1)
  1. 18 января, 22:01
    0
    Sin (30⁰+x) ·cosx-cos (30⁰+x) ·sinx=0.5; ⇒

    1/2[sin (30⁰+x-x) + sin (30⁰+x+x) ]-1/2[sin (x-30⁰-x) + sin (x+30⁰+x) ]=

    =1/2[sin30⁰+sin (30⁰+2x) - sin (-30⁰) - sin (30⁰+2x) ]=

    =1/2 (sin30⁰+sin30⁰) = 1/2·2sin30⁰=1/2=0.5;