Log2 x log4 x log8 x = 11/6

+5
Ответы (1)
  1. 30 июля, 16:42
    0
    Log x·logx/log4·log x/log8 = 11/16

    основания везде = 2

    log x ·log x·1/2· log x·1/3 = 11/16

    основания везде = 2

    log³x = 11

    осн-е 2

    log x = ∛11

    осн-е 2

    x = 2^∛11