0,2x^3 + x^2 + x при х = 10

+3
Ответы (1)
  1. 21 февраля, 08:36
    0
    0,2x^3+x^2+x при x = 10

    2^3 + 10^2 + 10 = ?

    (2*2*2) + (10*10) + 10 = ?

    8 + 100 + 10 = 118

    Ответ: 118

    Все)