Вынести за скобки

1) 4 ар+2 а-2 р^2-р

2) 3 х-3 у-ах+ау+х-у

+4
Ответы (1)
  1. 29 ноября, 02:30
    0
    1. 4 ар + 2 а-2 р²-р = 2 р (2 а-р) + (2 а-р) = (2 а-р) (2 р+1)

    2. 3 х-3 у - ах+ау + х-у = 3 (х-у) - а (х-у) + (х-у) = (х-у) (3-а+1)