2 ^2n*6^n / 2^2 * 24^n

+5
Ответы (1)
  1. 29 апреля, 00:02
    0
    2^2n * 6^n = 2^2n * (2*3) ^n = 2^2n * 2^n * 3^n = 2^ (2n+n-2-3n) = 2⁻²

    2² * 24^n 2² * (2³ * 3) ^n 2² * 2^3n * 3^n

    = 1/4 = 0.25